September Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format / Info
5 Thursday SGIS AGM           Bärtschihus, Dorfstrasse 14, 3073 Gümligen, Berne
14 Saturday Invitational Volleyball A-B Girls ZIS

Results

 

19

Thursday SGIS Tennis C-D Boys & Girls St Georges

Results

Singles, unless we want to turn it into a team event
20-21 Friday-Saturday Invitational Volleyball A-B Girls ISL Results Round Robin 6 teams invitation only
21 Saturday Invitational Rugby A Boys LAZ contact: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. Dependent on number of entries, round robin or two group knockout
21 Saturday Invitational Volleyball A, B Boys ISB contact: This email address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it. for JV and Varsity teams
28 Saturday Invitational Netball B,C, D, E Girls ISL Results Round robin and palyoffs dependent of number of entries
 
October Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
4 Friday SGIS Crosscountry A, B, C, D, E Boys, Girls ISL

Results

Schedule of day by category starting with Cat E As previous years
5 Saturday SGIS Football D Boys, Girls St George's

Results

Round Robin if possible
5 Saturday Invitational Rugby A, B Boys ZIS

cancelled

7's tournament
5 Saturday SGIS Football B Boys ISZL

Results

Hosted at ISZL HS Astroturf
5 Saturday SGIS Football B Girls Brillantmont/Haut-Lac

Results

Hosted at Chalet Pra Romand, Lausanne
6 Sunday Invitational Crosscountry A, B, C Boys, Girls LAS cancelled 4.5k course
11 Friday Invitational Football E, F Boys, Girls LCIS - Rosey Results Tournement
12-13 Saturday-Sunday Invitational Volleyball A, B Girls Aiglon Results 10:00-17:00 / 9:00-15:00
26 Saturday SGIS Unihockey D, E Boys, Girls ISB

Results

Fun day-Round Robin
28 Monday Invitational Swimming E, F Boys, Girls St George's Results 4-School Swim Meet
 
November Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
1 Friday SGIS Volleyball A Boys LAS

Results

 
2 Saturday SGIS Football indoor B Boys ISW cancelled  
2 Saturday SGIS Volleyball B Girls ISB

Results

 
2 Saturday Invitational Rugby B Boys Le Rosey Results  
2 Saturday SGIS Football A Boys TASIS

Results

 
2 Saturday SGIS Football A Girls TASIS

Results

 
2-3 Saturday-Sunday SGIS Football C Boys La Chat

Results

Pools, then play offs
2-3 Saturday-Sunday SGIS Football C Girls LGB

Results

2 Groups Round Robin and play offs
2-3 Saturday-Sunday SGIS Volleyball A Girls LAS

Results

pool play for seeding, double elimination for play-offs
9 Saturday SGIS Basketball A Girls Aiglon

Results

TBC on numbers
11 Monday SGIS Swimming C, D, E, F Boys, Girls JFK

Results

all strokes and relay
22 Friday SGIS Football indoor E regional Girls NATIONS

Results

groups
22 Friday SGIS Football indoor F regional Boys, Girls NATIONS

Results

groups
23 Saturday SGIS Football indoor E regional Boys NATIONS

Results

groups
23 Saturday Invitational Unihockey A Boys, Girls CDL cancelled  
23-24 Saturday-Sunday SGIS Basketball A Boys KLAS

Results

 
24 Sunday SGIS Football indoor D Boys, Girls NATIONS

Results

groups
30-1 Saturday-Sunday SGIS Football indoor A Boys ISL

Results

2 pools Round robin and playoffs
TBC Saturday SGIS Football indoor A Girls TBA cancelled  

 

December Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
1 Sunday Invitational Swimming A, B Boys, Girls Neuchatel

 

Results

 
7 Saturday SGIS Swimming A, B, C, D Boys, Girls ISB

Results

Scores

 
14 Saturday SGIS Gymnastics A, B, C, D, E Boys, Girls LGB Invitation  
 
January Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
10-11 Friday, Saturday Invitational Skiing A, B, C, D Boys, Girls ISZL

Results Parallel Slalom

Results Combi Race

Scores Best Skiers

Scores Teams

Friday: Parallel Slalom / Saturday: Kombi Race
22 Wednesday Invitational Table Tennis D, E, F Boys, Girls Lancy Results  
24 Friday Invitational Skiing E, F Boys, Girls Haut-Lac Results Giant slalom, best of the 2 runs
28 Tuesday Invitational Skiing B, C, D Boys, Girls Haut-Lac Results Giant slalom, best of the 2 runs
 
February Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
1-2 Saturday, Sunday SGIS Basketball C Boys NATIONS

Results

Groups
1-2 Saturday, Sunday SGIS Basketball C Girls LGB

Results

2 Groups Round Robin and play offs
1 Saturday SGIS Basketball D Girls LGB

Results

2 Groups Round Robin and play offs
2 Sunday SGIS Skiing A, B Boys, Girls Aiglon

Results

2 Runs GS
7 Friday SGIS Skiing C, D, E, F Boys, Girls JFK

Results

GS - C/D combined time, E/F best run
8 Saturday SGIS Basketball B Girls Montana

Results

 
8-9 Saturday, Sunday Invitational Basketball A Boys LGB Results 2 Groups Round Robin and play offs
11 Tuesday SGIS Football indoor F regional Boys, Girls ISZL

Results

5-a-side, boys/girls mixed, min. 2 girls per team, at least 1 girl on court at all times
12 Wednesday SGIS Football indoor E regional Boys, Girls ICS

Results

probably round robin
20 Thursday Invitational Basketball C Girls CDL

cancelled

Above the Rim
21 Friday Invitational Basketball C Boys CDL cancelled Above the Rim
22 Saturday Invitational Swimming A, B, C, D Boys, Girls ZIS    
 
March Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
1 Saturday SGIS Basketball A Girls ZIS

Results

 
1 Saturday, Sunday SGIS Basketball B Boys La Chat

Results

Pools, then play offs
7 Friday Invitational Skiing B, C, D, E, F Boys, Girls ISL Results Giant Slalom
8 Saturday SGIS Basketball D Boys LaChat

Results

 
15-16 Saturday, Sunday Invitational Volleyball A, B Girls Brillantmont Results  
22 Saturday SGIS Badminton A Boys, Girls ISL

Results

Round Robin, Knockout with cup, plate and bowl competitions
22 Saturday Invitational Cricket indoor     CDL cancelled  
28 Friday Invitational Gymnastics A, B, C, D, E, F Boys, Girls NATIONS Results  
 
April Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
4 Friday Invitational Track & Field A, B, C, D Boys, Girls LGB Results  
30 Wednesday SGIS Tennis C Boys, Girls ISL

Results

Round robin followed by knockout depending on number of entries
 
May Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
2 Friday SGIS Badminton C, D, E Boys, Girls Haut-Lac

Results

single matches by cat and gender, format to be decided regarding the number of participant
3 Saturday SGIS Track & Field A, B, C, D Boys, Girls ISZL

Results

Scores by Category

Scores Overall

Seniors (A+B), Juniors (C+D)
3-4 Saturday, Sunday SGIS Netball B, C, D, E Girls LGB

Results

outdoors, 2 Groups Round Robin and play offs
3-4 Saturday, Sunday SGIS Tennis A Boys, Girls KLAS

Results

Saturday: Boys & Girls Doubles. Sunday: Mixed Doubles
8 Thursday SGIS AGM         9:30-14:30 Bärtschihus, Dorfstrasse 14, 3073 Gümligen, Berne
17 Saturday SGIS Golf A, B, C, D Boys, Girls St Gilgen

cancelled

 
20

Tuesday

Invitational Track & Field B, C, D, E, F Boys, Girls Berne

Results

Scores

 
23 Friday Invitational Football D Boys, Girls Le Rosey Results  
25 Sunday Invitational Gymnastics A, B, C, D, E Boys, Girls ISL Results 4 piece apparatus competition hopefully using SGIS approved routines and skills
 
June Day Tournament Sport Category Sex Host Invitation / Results Format
3 Tuesday SGIS Football F regional Boys, Girls ISZL Results 7-a-side
3 Tuesday SGIS Football F regional Boys, Girls St George's Results  
4 Wednesday SGIS Football E Boys, Girls Berne Results  

 

AGM CHANGE OF DATE!!

The SGIS Annual General Meeting and Dinner
will be held
on Thursday 8th March, 2018
in Montreux
(Venue and time to be confirmed).